لرزش گیر دوربین مدار بسته چیست؟

لرزش گیر دوربین مداربسته چیست و کجاها کاربرد دارد؟

مشاهده شده که خریداران و مشتریان به دنبال لرزش گیر برای دوربین مدار بسته خود می‌گردند و گاها پیش آمده که در صورت برخوردن به این جمله که دوربین مداربسته x، مجهز به لرزش‌ گیر است، این تصور را دارند که قطعه جداگانه‌ای وجود دارد که می‌توانند در صورت لزوم آن را خریداری و روی دوربین مدار بسته خود نصب کنند.

در حالی که چنین تصوری کاملا نادرست است لرزش گیر دوربین مداربسته تنها یکی از ویژگی‌های دیجیتال هر دوربین مدار بسته‌ای می باشد که سازندگان و طراحان آن بخواهند، امکان DIS مخفف Digital image stabilization به معنای لرزش گیر دیجیتال تصویر را بر روی محصول خود با استفاده از برنامه نویسی‌های خاص اضافه کنند. این آپشن بیش‌تر مناسب فضاهایی است که دوربین نظارتی دائما در معرض باد و عوامل جوی و یا حرکت عمدی دوربین که باعث لرزش و به تبع آن از دست رفتن تصاویر می‌شود، قرار می‌گیرد و در صورت فعال شدن، اثر ارتعاش در ویدئو را کاهش داده و تصویر صاف و یکنواختی را تا حد امکان در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

همچنین در برخی کمپانی‌ها همانند اکسیس، طبق ادعای سازندگان، این امکان باعث بهبود عملکرد دوربین مدار بسته می‌شود یعنی علاوه بر در اختیار کم‌تری را در پی دارد.

قرار دادن تصویری با کیفیت مطلوب، حجم فایل را نیز کاهش داده و به دنبال آن پهنای باند و ذخیره‌سازی بنابراین برای داشتن دوربین مداربسته‌ای که مجهز به لرزش گیر می باشد، به راهنمای خرید آن مراجعه کرده و به دنبال حروف DIS و یا EIS* باشید. برای مثال در کاتالوگ انگلیسی محصولات آیدیس، به دنبال شمای فنی دوربین مدار بسته دام (سقفی) از بالا با خطوط منحنی در دو طرف و حروف اختصاری DIS باشید.

*ممکن است در برخی موارد به EIS مخفف Electronic Image Stabilization به معنای لرزش گیر الکترونیکی تصویر، هم بربخورید که از نظر معنا و کاربرد یکسان هستند.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *