دوربین مداربسته پلاک خوان

دوربین مداربسته پلاک خوان

یکی از تکنولوژی هایی که امروزه در دوربین مداربسته مورد استفاده قرار گرفته است قابلیت شناسایی اتوماتیک سوژه و قابلیت شمارش می باشد که در زبان انگلیسی به آن Automatic Number Plate Recognition ویا به اختصار ANPR می گویند و دوربین مداربسته ای که دارای این قابلیت باشد را دوربین مداربسته پلاک خوان یا ANPR می نامند. با پا به عرصه گذاشتن این تکنولوژی تحولی بزرگ در صنعت دوربین مداربسته به وجود آمد.

از جمله کمپانی هایی که در این زمینه به خوبی فعال هستند شرکت HIKVISION می باشد. این شرکت با استفاده از نرم افزار مدیریت تصاویر iVMS-5200 راهکارهای بسیار خوبی برای حل مشکلات مختلف ترافیکی و پارکینگ های عمومی ارائه کرده است.

از جمله توانمندی های دوربین مداربسته پلاک خوان این است که می تواند پلاک انواع خودروها را در لاین های مختلف جاده ها حتی در شرایط آب و هوایی نامساعد مانند برف و باران تشخصی دهد. پلاک خودروها پس از تشخیص به نرم افزار iVMS-5200 جهت تجزیه و تحلیل ارسال می گردد.

خواص مختلف دوربین مداربسته پلاک خوان

 • پوشش دهی دوربین مداربسته پلاک خوان تا دو لاین در سطح جاده می باشد.
 • امکان ذخیره سازی فهرستی از خودروهای عبوری در دوربین مداربسته پلاک خوان وجود دارد.
 • دوربین مداربسته پلاک خوان می تواند وضعیت جاده ها را بررسی نماید و تشخیص دهد که چه موانع فیزیکی ای در سطح جاده وجود دارد.
 • لنز این نوع دوربین مداربسته Motorized بوده و با استفاده از این نوع دوربین مداربسته می توان از راه دور Zoom کرد.

 

تشریح عملکرد دوربین مداربسته پلاک خوان

به هنگام عبور یک خودرو از مقابل این دوربین مداربسته، پلاک آن خودرو توسط این دوربین تشخیص داده می شود. این دوربین به Database موجود در حافظه خود رجوع می کند و سوابق آن خودرو را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. سپس در صورتی که آن خودرو متخلف و مجرم تشخیص داده شود توسط پلیس راهنمایی و رانندگی توقیف می گردد.

 

قابلیت های دوربین مداربسته پلاک خوان

 • تشخیص خودروها و مشخص کردن زمان ورود و خروج آن ها به محدوده مشخص شده
 • مشخص کردن مدل خودرو به همراه رنگ آن
 • جستجو کردن در بین تصاویر مختلف
 • امکان تشخیص جرائمی مانند سرقت یا صدمه زدن به خودرو
 • امکان تشخیص پلاک وسایل نقلیه حتی در سرعت های بالا

ویژگی های دوربین مداربسته ANPR هایک ویژن

 1. نصب ساده

این دوربین مداربسته را می توان بر روی هر زیرساختی نصب نمود. همانند میله، چراغ راهنمایی و رانندگی، زیر پل های هوایی و …

بدین دلیل است که نصب این دوربین مداربسته ساده می باشد و در زمان کم و با صرف انرژی کم قابل نصب می باشد.

 1. تنظیمات و راه اندازی آسان و User friendly

راه اندازی اولیه و انجام تنظیمات این دوربین مداربسته بسیار ساده و آسان می باشد. شما می توانید حتی با استفاده از کاتالوگ موجود در جعبه این دوربین مداربسته نسبت به نصب، راه اندازی و تنظیمات این دوربین اقدام نمایید. همچنین با استفاده از رابط گرافیکی (GUI) کاربرپسند و User Friendly آن می توانید به راحتی از راه دور به انجام تنظیمات آن بپردازید.
۳. عملکرد خودکار

هنگام راه اندازی، سنسور تعبیه شده در این دوربین مداربسته به صورت اتوماتیک شرایط روشنایی محیط را بررسی می نماید و خود را با آن تطبیق می دهد. به این معنا که تشخیص می دهد روز است یا شب و اگر روشنایی محیط از مقدار مشخصی کمتر باشد، دوربین مداربسته را در حالت شب یا همان Night Mode قرار می دهد.
۴. تشخیص دزدیده شدن دوربین

در صورتی که این نوع دوربین مداربسته مورد دستکاری مجرمین قرار گیرد، Motion Detectorهای این دوربین به سرعت آلارم دستگاه را راه اندازی می نمایند و به مرکز هشدار می دهد.

 1. Tamper Detection

این دوربین مداربسته همچنین این قابلیت را دارد که در صورتی که در اثر عوامل مختلف محیطی، کیفیت پلاک خوانی دوربین پایین تر از سطح استانداردی بیاید، سیستم هشداردهی را فعال می نماید.

 1. دارا بودن دو حالت مختلف برای شناسایی خودروها

در حالت اول دوربین مداربسته به صورت اتوماتیک تمام خودروهایی که به محدوده آن وارد می شوند را شناسایی کرده و ثبت می نماید.

در حالت دوم تنظیماتی بر روی دوربین مداربسته اعمال می شود که فقط خودروهای مشخصی که برای دوربین مداربسته تعریف شده اند شناسایی و ثبت می گردد.

 1. حالت دید در شب

این نوع دوربین مداربسته قادر است که حتی در تاریکی ۱۰۰ درصد نیز به شناسایی و ثبت خودروها بپردازد.

 

تمامی شواهدی که توسط دوربین مداربسته ANPR ثبت و ضبط می گردند همانند مدل، رنگ و شماره پلاک خودرو می توانند در محاکم قضایی به عنوان شاهد و مدرک ارائه گردند.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *