روشنایی مادون قرمز IR

IR دوربین مداربسته چیست؟

IR دوربین مداربسته از جمله موارد مهم دوربین مداربسته می باشد که جهت تصویر برداری در شب و در تاریکی مطلق مورد نیاز است. همانند دوربین های دیگر، دوربین مداربسته نیز برای ضبط تصاویر با کیفیت مطلوب نیازمند نور کافی در محیط است.

در صورتی که دوربین مداربسته به تکنولوژی IR مجهز نباشد، از آن جایی که در تاریکی مطلق هیچ نوری وجود ندارد، دوربین نیز قادر به ضبط هیچ گونه تصویری نخواهد بود.

نور IR که مخفف واژه های Infra Red به معنای مادون قرمز می باشد، نوری است که برای چشم غیر مسلح قابل رویت نیست و نامرئی می باشد. همانند اشعه ای که کنترل تلویزیون منزل شما برای عوض کردن کانال ها از خود ساطع می نماید.

 

LED مادون قرمز IR

LED مادون قرمز IR

این نور از ۷۰۰ نانومتر الی ۱۰۰۰ نانومتر در طیف الکترومغناطیسی متغیر است. نور IR را به دو روش برای دوربین های مداربسته تعبیه می کنند. در روش اول، کارخانه سازنده به هنگام تولید دوربین مداربسته، این تکنولوژی را در درون دوربین های خود می گنجاند و در روش دوم در صورتی که دوربین مداربسته ما مجهز به نور مادون قرمز نباشد و یا این نور مادون قرمز برای تصویر برداری در نور کم کافی نباشد، می توان با استفاده از یک لامپ IR خارجی که در پایین، بالا و یا کنار دوربین مداربسته نصب می شود، این نور را تامین کرد.

لازم به یادآوری است که این نور توسط چشم غیرمسلح انسان قابل رویت نمی باشد و این یکی از مزایای این نور است که باعث می شود در طول شب جلب توجه نکند. از جمله مشکلاتی که تکنولوژی IR می تواند برای دوربین مداربسته ایجاد کند این است که با تولید گرمای کم می تواند باعث تجمع حشرات در اطراف دوربین مداربسته گردد و باعث کاهش کیفیت ضبط تصاویر گردد.

از جمله چالش های نور IR خارجی، هزینه اولیه بیشتر آن نسبت به IR تعبیه شده درون دوربین مداربسته است ولی با این حال با در نظر گرفتن “هزینه بر سرمایه”، می توان گفت که هزینه اضافی آن در زمان یک سال و نیم اول نصب، به دلیل مصرف کم تر برق باز می گردد.

از جمله موارد نصب IRهای خارجی می توان موارد زیر را نام برد:

پارکینگ های عمومی جهت ثبت پلاک خودروهای عبوری، مراکز اداری، لابراتوارها، انبارها و تمامی مراکزی که در آن دوربین مداربسته نصب می گردد ولی نور کافی برای ضبط تصاویر با کیفیت مطلوب وجود ندارد.

 

 

IR خارجی

IR خارجی

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *